تبلیغات
مدیریـــت آموزشـــی - عوامل مؤثر در ایجاد و رشد سازمان یادگیرنده

عوامل مؤثر در ایجاد و رشد سازمان یادگیرنده

سه شنبه 1391/12/8 02:00نویسنده : رحیم کاوه

 
1-    توانمندسازها : ممكن است عوامل توانمند ساز در مدل و نگرش ها و شرایط مختلف متفاوت باشند٬ اما چهار عامل ذیل به صورت عمومی وجود دارند : استراتژی ها و سیاستها ٬ رهبری ( مدیریت) مدیریت بر افراد ( فرایندهای منابع انسانی) فناوری اطلاعات.
الف- استراتژی ها و سیاستها: با اتخاذ سیاستهای عمدی و آگاهانه
٬ یادگیری آگاهانه می شود . در واقع مدیریت سازمان باید به صورت روشن و صریح اشتیاق ٬ عزم و اراده خود را به مدیریت آگاهانه یادگیری را نشان دهد. این امر در چشم انداز و استراتژی ها می باید متجلی گردد. در واقع در چنین سازمانی باید تبدیل به ارزش شود.
ب- رهبر: رفتار و اعمال رهبران و مدیران سازنده فرهنگ است. سازمان فراگیر نیازمند نگرشی جدید در امر رهبری است. در یك سازمان فراگیر رهبران طراح
٬ ناظر و معلم هستند. مسئولیت آنها ساختن سازمانهایی است كه در آنجا افراد به طور مستمر توانایی های خود را در جهت شناخت و فهم پیچیدگیها٬ شفاف تر نمودن آرمانها و توسعه بخشیدن به مدلهای ذهنی مشترك گسترش می دهند.

 به عبارت دیگر رهبران مسئول فراگیری كاركنان هستند. در اصل وظیفه ی رهبری عبارت است از طراحی فرایندهای یادگیری به گونه ای كه كاركنان سازمان بتوانند به نحوی سازنده با موارد اساسی ای كه با آنها مواجه هستند، برخورد نمایند و بر فرامین فراگیری كاملا  مسلط شوند.
ج- مدیریت افراد: در سازمانها هر روزه درگیر عملیات جاری هستند
٬ فرایندها و عملیات جاری موسسات باید حامی و مشوق یادگیری باشند.
 
د- استفاده فناوری اطلاعات یكی از مهمترین و موثرترین توانمند سازها در سازمانهای یادگیرنده است و به طوری كه می توان ادعا كرد حتی در صورت وجود سایر توانمند سازها
٬ بدون فناوری اطلاعات تحقق سازمانهای یادگیرنده ناقص و یا غیر ممكن خواهد بود . سازمانهای یادگیرنده نیازمند حداقل قابلیت های زیر هستند:
هوش و حافظه سازمانی جهت حفظ و نگهداری و انتشار دانش و تجربه .
امكانات همكاری
٬ هماهنگی و كار تیمی ورای مرزهای جغرافیایی و حتی زمانی .
برقراری ارتباط جهت تبادل پیام
٬ فایل ها و .....
ایجاد
٬ بازیابی و ارایه اطلاعات بهنگام.
تمامی قابلیتهای پیش گفته و بسیاری از سازمانهای یادگیرنده با به كار گیری این عوامل توانسته اند تحولات چشمگیری را به وجود آورند.

2-    فرهنگ و فضای حامی یادگیرنده :
اگر تمامی عوامل ایجاد سازمان یادگیرنده فراهم باشد اما فرهنگ لازم وجود نداشته باشد ایجاد سازمان یادگیرنده موفق نخواهد بود . یكی از شاخصهای فرهنگی عبارتست از ارزش ها و باورها كه در برگیرنده ی ارزشهای حامی یادگیری هستند و در ارتباطات سازمانی به طور مرتب از آنها یاد می شود
٬ یادگیری وارد مكالمات و زندگی كاری افراد می شوند٬ افراد مسئولیت یادگیری خود را به عهده می گیرند و آزادند تا مفروضات را زیر سئوال ببرند و بدون ترس از اتهام اشتباه كنند.
برچسب ها: توانمندسازها ، رهبری ، عوامل موثر در ایجاد سازمان یادگیرنده ،
آخرین ویرایش: - -

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.