تبلیغات
مدیریـــت آموزشـــی - چرا بی دلیل نگران میشویم؟

چرا بی دلیل نگران میشویم؟

جمعه 1392/01/23 09:53نویسنده : رحیم کاوه

 

با اینکه اتفاق‌های خوبی هم برای ما رخ می‌دهند، اما ما به افکار ناراحت کننده اجازه می‌دهیم تا در ذهن ما پرسه بزنند و همه ذهن ما را درگیر خود کنند.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که تا چند وقت پیش، همه چیز خوب و بر وفق مراد پیش می‌رفت. پیشرفت‌های خوبی در زندگی خود داشتید و با افراد جدیدی ملاقات می‌کردید. در آن دوران کارهای خود را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دادید. اما ناگهان فردی در زندگی‌تان مطلبی در مورد شما گفت که همه چیز را خراب کرد. نگرانی‌های بزرگ و کوچک به ذهن شما هجوم آوردند و همچنان درگیر این نگرانی‌ها هستید.

با بازگشت به عقب شاید حتی به خاطر نیاوردید آن حرف چه بوده است. شاید آن حرف در پاسخ به حرف‌هایی بوده است که خود ما گفته‌ایم. اما نکته آزاردهنده این است که چرا این حرف، این قدر ماندگار شده و باعث ناراحتی و نگرانی‌های ما شده است.

با اینکه اتفاق‌های خوبی هم برای ما رخ می‌دهند، اما ما به این افکار ناراحت کننده اجازه می‌دهیم تا در ذهن ما پرسه بزنند و همه ذهن ما را درگیر خود کنند. با اینکه انعطاف پذیر هستیم و می‌توانیم از موضوع‌های کوچک لذت ببریم، اما گاهی موضوع‌های بی ارزش، همه مغز ما را درگیر خود می‌کنند. مثلاً برخی از افراد به حرف‌های من نمی‌خندند. من باید نظر آن‌ها را جلب کنم و به آن‌ها نشان بدهم چقدر بانمک هستم؛ یا مثلاً کسی به من نگاه کرد و یواشکی با دوست خود چیزی گفتند و خندیدند. من فکر می‌کنم چیزی در مورد من گفتند و مرا مسخره کردند. من باید در مقابل این کار زشت آن‌ها چیزی به آن‌ها بگویم.

غیرممکن است که همه از شما راضی باشند. به این مسئله شک نداشته باشید. تلاش برای جلب نظر همه مردم دنیا و برآورده کردن انتظار همه اطرافیان، هیچ نتیجه‏ای جز ناامیدی و سرخوردگی در پی ندارد.

اما این تفکرات و نگرانی‌ها نباید جایی در ذهن ما داشته باشند. همچنین نباید به آن‌ها اجازه جولان بدهیم. باید از مسایلی که باعث تنزل اخلاقی ما می‌شوند، دوری کنیم. باید نگرانی‌های پیش پا افتاده و بی اهمیت را دور بریزیم و برای این منظور، چند راهکار ساده برایتان نام برده‌ایم.

دنبال جلب رضایت دیگران نباشید

غیرممکن است که همه از شما راضی باشند. به این مسئله شک نداشته باشید. تلاش برای جلب نظر همه مردم دنیا و برآورده کردن انتظار همه اطرافیان، هیچ نتیجه‏ای جز ناامیدی و سرخوردگی در پی ندارد.

در اینجا راهکار مناسب‌تری برای ریشه‏کن کردن ناراحتی‌ها و نگرانی‌ها در زندگی وجود دارد. سعی کنید روی تفکرات خود در مورد خودتان تمرکز کنید. چه اهمیتی دارد دیگران در مورد ما چه فکر می‌کنند؟ اگر از آنچه هستید راضی و خوشحالید و می‌دانید اشکالات کارتان کجاست و باید آن را برطرف کنید، پس دیگران را رها کنید. زندگی بسیار بزرگ‌تر و ارزشمندتر از آن است که دنبال جلب توجه دیگران باشید.

فکر کنید، آیا این مسئله بعدها نیز آزاردهنده خواهد بود؟

نخستین چیزی که باید از خود بپرسید این است که آیا این افکار منفی، در آینده نیز روی کارهای من تأثیر منفی خواهد داشت؟ آیا این تفکرات، کیفیت زندگی مرا تغییر می‌دهند؟ واقعیت این است که این نوع نگرانی‌ها، به طور قطع آزاردهنده هستند.

بنابراین، خود را در دو یا سه روز آینده تصور کنید و ببینید آیا هنوز هم از این مسئله ناراحت خواهید بود! اصولاً در این‌گونه تفکرات متوجه می‌شوید که چنین مسئله ساده‏ای به آن اندازه که تصور می‌کنید، وحشتناک نیست و حتی شاید آن را به خاطر هم نیاورید. بنابراین سعی کنید مسایل به ظاهر بزرگ و واقعاً کوچک، لحظه‏های ناب زندگی شما را از بین نبرند.

گاهی برای جلب توجه دیگران تلاش می‌کنیم و اگر موفق نشویم، نگران و غم‌زده به جنگ با آن می‌رویم. اما چند روز بعد فراموش می‌کنیم چرا این کار در آن زمان برایمان این قدر اهمیت داشته است؟ جعبه ابزار مغز در این مواقع به شما کمک می‌کند تا اتفاق‌های زندگی خود را اولویت‏بندی کنید.

به این فکر کنید که چقدر فوق‌العاده هستید

هنگامی که براساس نیاز درونی برای مورد تایید دیگران بودن، احساس می‌کنیم نالایق هستیم، در واقع دستاوردهای خود را منعکس می‌کنیم. باید به این فکر کنید که در سال‌های گذشته چه پیشرفت‌هایی داشته‌اید. با چه افراد موفقی ملاقات داشته‌اید، مهارت‌های خود را پرورش داده‌اید و به دستاوردهای چند سال گذشته خود، به طور عمیق فکر کنید.

مثلاً به اینکه از یک آدم درون‌گرا به انسانی برون‏گرا تبدیل شده‌اید، فکر کنید. به این فکر کنید که اعتماد به نفس دارید. می‌توانید به خودتان کمک کنید تا در زندگی موفق‌تر باشید و ...

بنویسید

هر جا که می‌توانید احساسات خود را بنویسید، روی کاغذ، وبلاگ شخصی یا در سایت‌های اجتماعی. تفاوتی ندارد، فقط بنویسید. نگرانی‌های خود را مکتوب کنید، به آن‌ها نگاه کنید، اهمیت آن را ارزیابی کنید و سپس، آن را خط بزنید، پاک کنید، مچاله کنید و دور بیندازید.

چیزی که باید از خود بپرسید این است که آیا این افکار منفی، در آینده نیز روی کارهای من تأثیر منفی خواهد داشت؟ آیا این تفکرات، کیفیت زندگی مرا تغییر می‌دهند؟ واقعیت این است که این نوع نگرانی‌ها، به طور قطع آزاردهنده هستند.

سپس می‌توانید به دور ریخته شدن ناراحتی‌های خود را نگاه کنید، لبخند بزنید و با خود فکر کنید چقدر ساده بوده‌اید. چه اهمیتی دارد که مثلاً فلان شخص به شما بد نگاه کرد؟ چه اهمیتی دارد که سس روی لباس تان ریخته باشد و دیگران به حالت مسخره آن را نگاه می‌کنند؟ همه این ناراحتی‌های پیش پا افتاده را بنویسید و نابود کنید.

به این فکر کنید که زندگی کوتاه است

در آخر باید به این فکر کنید که زندگی بسیار کوتاه است. با فکر کردن به زودگذر بودن این دنیا، آیا باز هم دوست دارید این فرصت کوتاه را در غم و نگرانی مسایلی باشید که هفته بعد فراموش می‌کنید؟ لطفاً کمی عاقل باشید، بیرون بروید و از زیبایی‌های زندگی لذت ببرید. به جای زانوی غم بغل گرفتن، از عمر کوتاه خود نهایت استفاده را ببرید و همیشه شاد باشید.


برچسب ها: استرس ، نگرانی ،
آخرین ویرایش: - -

 
یکشنبه 1392/02/8 11:54
سلام دوست عزیز جشنواره وبلاگ نویسی بهار با جوایز ارزنده و نفیس شروع بکار کرد شما هم میتونید توی این مسابقه شرکت کنید و از برندگان این مسابقه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در مسابقه به آدرس سایت ما مراجعه کنید:
www.baharblog.com
یکشنبه 1392/02/8 11:53
سلام دوست عزیز جشنواره وبلاگ نویسی بهار با جوایز ارزنده و نفیس شروع بکار کرد شما هم میتونید توی این مسابقه شرکت کنید و از برندگان این مسابقه باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در مسابقه به آدرس سایت ما مراجعه کنید:
www.baharblog.com
جمعه 1392/01/23 18:25
سلام ، وبلاگ فوق العاده ای داری امیدوارم بازدید وبلاگت هر روز بیشتر و بیشتر بشه
اگر می خواهید تك تك بازدید وبلاگت به پول تبدیل بشه در سیستم تبلیغاتی پارس عضو شوید
در این روش هیچ بنر و متنی در وبلاگ شما نمایش داده نمی شود و وبلاگت زشت و شلوغ نمیشه
از کمترین تعداد بازدیدکنندگان وبلاگت درامد داشته باش و هرمقدار كه بازدید وبلاگت بیشتر بشه درامدت هم بیشتر میشه
این سیستم تبلیغاتی كاملا قانونی هستش و و به صورت خیلی منظم درامدتون رو واریز میكنه به حسابتون
كاملا تظمینی و قانونی
روی لینكی كه برات گذاشتم كلیك كن و در كمتر از 5 دقیقه عضو بشو و كدمخصوص كسب درامد رو بزار توی وبت و شروع به كسب در امد كن مطمئنم پشیمون نمیشی امتحانش مجانیه.
پیروز پایدار و سربلند باشید
جمعه 1392/01/23 10:06
سلام خوبین ?من وبلاگت را دیدم خیلی خوب بود امیدوارم همیشه موفق باشی دوست دارم باهات تبادل لینک کنم موافقی پس بهم یه سر بزن
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.