تبلیغات
مدیریـــت آموزشـــی - الگوهای رفتاری رهبران تحول گرا

الگوهای رفتاری رهبران تحول گرا

چهارشنبه 1392/05/9 15:35نویسنده : رحیم کاوه

 

رهبران تحول گرا برای نفوذ در دیگران ، الگوهای رفتاری مشخصی را از خود نشان میدهند. براساس دیدگاه دوتن از صاحبنظران (هاتر [1]و باس ، 1988) ، این الگوهای رفتاری عبارتند از: 1- بینش و بصیرت بخشی[2] ؛ 2- چارچوب دهی[3]؛ 3- مدیریت اثرگذاری[4].

1- بینش و بصیرت: شاید مهمترین رفتاری که رهبران تحول گرا انجام می دهند ، توانایی آنان برای ایجاد بینشی باشد که کارکنان رابرای رسیدن به آن مجاب کند. سخنرانی معروف مارتین لوتر کینگ « من یک رؤیا دارم » کل مردم را برای حمایت از نهضت حقوق اجتماعی برانگیخت. به هرحال رهبران تحول گرا که رهبران بصیر نیز خوانده می شوند ، فراتر ازاین عمل می کنند. همچنین آن ها برای دستیابی به آن بینش نقش راهنما نیز طراحی می کنند. آن چه مهم است این است که پیروان این بینش رابپذیرند و رهبر برای انرژی دادن به افراد برای دستیابی به آن تلاش کند. بنابراین بینش تصویر منحصر به فرد و ویژه از آینده است. رهبرانی که با بینش هستند نه تنها آینده نگرند بلکه آینده ساز نیز هستند. رهبر تحول گرا برای تبدیل این بینش به نتایج ، به کمک و همکاری دیگران نیاز دارد. به عبارت دیگر بصیرت دارای این ویژگی است که افراد درآن امکان تحقق آمال و امید هایشان را می بینند. وقتی چنین بینشی در سرتاسر سازمان جاری و ساری شد ، کارکنان و مدیران همگی زبان مشترکی پیدا می کنند در این صورت تصورات ذهنی که در اذهان پیروان ایجاد می شود ، شبیه تصورات ذهنی رهبر است. این بینش مشترک ، مثل نیروی عشق و ایمان در ادمی قوی و قدرتمند است. مطالعات نشان می دهد بینش قوی ، سازمان را به اوج موقعیت ها می رساند ، افراد سازمان بدون بینش قوی در مسیر افول و نابودی می افتند(رابینز ، 1386).

2- چارچوب دهی: در سال های نه چندان دور ، سازمان ها در محیط های با ثبات و پایداری فعالیت می کردند. در چنین وضعیتی ، بسیاری از مدیران عالی برای شناخت محیطشان به عوامل تهدید کننده سازمانی توجه نمی کردند  ، امروزه رهبران تحول گرا به منظور آگاه ساختن اعضای سازمان از تغییر و تحولات محیطی ، اغلب با ارائه اهداف نوین کاری برای کارکنان ، بینش خود را چارچوب بندی می کنند. به اعتقاد هرسی (1996) ، چارچوب دهی فرایندی است که در آن رهبران هدف حرکت (سازمان) خود را با استفاده از واژه های خیلی جالب و شوق برانگیز ، برای پیروانشان تعریف و تبیین می کنند. چارچوب دهی در واقع فرایند جهت دهی به استراتژی کلی سازمان است. بنابراین در چارچوب دهی ، رهبر تحول گرا تلاش می کند ، روابط و نقش ها با فرایند ها و اهداف فرهنگ سازمانی و استراتژی ها ، انتظارات صاحبان منافع یا جامعه و ماموریت ها و اهداف اصلی سازمان ، به گونه ای در راستا و مکمل هم باشند که نتایج مطلوبی به دست آید (هرسی و بلا نچارد ، 1378).

3- اثرگذاری: تلاش رهبر برای باور هایی است که دیگران درباره وی شکل می دهند ، البته از طریق انجام رفتار هایی که سبب می شود رهبر نزد دیگران جذاب و خوشایند شود. به طور کلی همه افراد علا قمندند بدانند که دیگران چه برداشتی از آنها دارند و چگونه آنها را ارزیابی می کنند.

ارائه تصویر مثبت از خود سبب محبوبیت نزد دیگران می شود. ارائه تصویری مثبت از افراد نزد همکاران یا کارکنان در سازمان مزایایی برای فرد دارد. بنابراین اثر گذاری فرایند شکل اثر گذاری دیگران بر خودشان است البته این امر ، موضوعی است که اخیرا مورد توجه پژوهشگران رفتار سازمانی قرار گرفته است. بسیاری از فنو ن اثر گذاری مبتنی بر رفتار های کلامی است که افراد برای حسن استفاده از اطلاعات درباره خودشان به کار می گیرند ، به طور کلی مطالعات و تحقیقات نشانگر این است که اثر گذاری در موقعیت های که همراه با ابهام و عدم قطعیت هستند ، بیشتر به کار برده می شود از آنجا که رهبران تحول گرا به دنبال تغییر و تحول در جامعه یا سازمان هستند و آینده بهتری برای پیروان خود نوید می دهند ، در نتیجه از قدرت اثر گذاری و فنون آن استفاده می کنند. به هر حال رفتارهای رهبران تحول گرا همراه با رفتارهای پیرو و عوامل اقتضایی مانند وضعیت بحرانی و احساس نیاز به « جمع بودن » با یکدیگر ، برای دست یابی به بینش و بصیرت جدید ، منجر به تغییر و تحول عمده اجتماعی یا سازمانی ، سطوح بالاتر تلاش از سوی پیروان ، سطح بالای رضایت خاطر آنها و افزایش انسجام گروهی می شود(هرسی و بلانچارد ، 1378).[1] - John. J. Hater

[2] - Insight

[3] - Thanks framework

[4] - Effective management


برچسب ها: الگوهای رفتاری رهبران تحول گرا ، Transformational leadership behavior patterns ،
آخرین ویرایش: - -

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.