تبلیغات
مدیریـــت آموزشـــی - ویژگی رهبران تحول گرا

ویژگی رهبران تحول گرا

سه شنبه 1392/05/15 00:30نویسنده : رحیم کاوه

 

بر اساس نظریه بارنز و برنارد باس(1985و1978) و سایر نوشته های مربوط ، ویژگی های رهبری تحول گرا را در 8 مورد به شرح زیر می توان خلاصه کرد: 1-بصیرت 2- پرجاذبگی 3-توانایی الهام بخش 4- محرک ذهنی 5- توجه به تفاوتهای فردی 6- تماایل به ایجاد تغییرات بنیادی 7- قدرت ارجاعی 8-برقراری روابط بهتر با مدیران (گوردن[1] ، 1996). رهبران تحول گرا به خاطرویژگی های منحصر به فرد خود می توانند تحولات عظیمی در سازمان یا جامعه به وجود اورند. با استفاده از مدارک و شواهد به دست آمده توسط محققین ویژگی های رهبران تحول گرا عبارت اند از: 1- دیدگاه بلند ، 2-اعتقاد راسخ به ان دیدگاه ، 3- اعتماد به نفس ، 4- بصیرت ، 5-رفتار خارق العاده ، 6- عامل تغییر یا شجاعت ، 7-اعتقاد به مردم ، 9- محرک ارزشی ، 10- یاد گیری مسائل روز ، 11- قدرت نفوذ فزاینده ، 12- درگیر با ابهامات در پیچیدگی ها ، 13- ایجاد تحول با تمام توان و جدیت ، 14- شخصیت اخلاقی و فضیلت (رابینز ، 1377).

حال به شرح این ویژگی ها می پردازیم:

1- دیدگاه بلند: دیدگاه بلند یک هدف آرامانگرایانه است که آینده را بهتر از وضع موجود متجلی می سازد هر قدر بین هدف آرمانی و وضع موجود اختلاف بیشتر باشد ، احتمال آن زیاد تر است که پیروان آنان را به دیدگاه خارق العاده رهبر نسبت دهند.

2- اعتقاد راسخ به آن دیدگاه: رهبران تحول گرا به دیدگاه خود اعتقاد راسخ و به هدف مورد نظر ، تعهدی شدید دارند. این افراد خطرهای شخصی بسیار سنگینی را می پذیرند. هزینه کلان را متحمل می شوند و برای تحقق بخشیدن به رویای خود از هیچ نوع ایثار و از خود گذشتگی دریغ نمی کنند.

3- اعتماد به نفس: توانای بخشیدن به افراد از طریق ایجاد اعتماد به نفس در آنها ، توصیه های موثر و کارا در جهت کار اتر شدن افراد و ایجاد محیط رشدو تعالی برای افراد. برای تقویت اعتماد به نفس در زیردستان آنها را در امر تصمیم گیریها شرکت می دهند تا آنها با به کارگیری قوای ذهنی خود مشکلات را حل نمایند و با تقسیم قدرت و با دادن اجازه به آنها در اظهار نظرات زمینه تقویت اعتماد به نفس را در آنها فراهم می کنند

4- بصیرت: بصیرت عبارت است از آینده ای واقع گرایانه  ، محقق الوقوع وجذاب ، بصیرت مدلی ذهنی از وضعیت آینده یک فرایند  ، یک گروه یا یک سازمان می باشد. بصیرت هر چند که با آینده سرو کار دارد ومبتنی بر تخیلات است ولی چون مبتنی بر واقعیات است  ، آن را نمی توان پیشگویی به حساب آورد. بصیرت از مجموعه آینده نگری  ، تصورات ذهنی ، قضاوت ، جسارت ، دریا دلی شخصی رهبر نشات می گیرد.

5- رفتار خارق العاده: این خصوصیت از جمله خصوصیاتی است که رهبران تحول گرا را از مردم عادی متمایز می کند. رهبران تحول گرا چون از اعتماد به نفس ، بصیرت ، شجاعت ، جسارت و همچنین خلاقیت ذهنی در سطح بالا برخوردار هستند. بنابراین چنین خصوصیاتی موجب بروز رفتار های نو و غیرمتعارف و مختلف با هنجار های رایج در رهبران می گردند و چون در عملکرد خود موفقیت های قابل توجهی را کسب می کنند رفتار آنها مورد تقدیر وتحسین پیروانشان قرارمی گیرد.

6-عامل تغییر: رهبران تحول گرا برای ایجاد و تغییر باید اولا احساس ضرورت نیاز به تحولات را در پیروان خویش بوجود آورده و آنها را جهت کشف اولویت ها تشویق نمایند. سپس پیروان را برای اعمال تغییرات ضروری توانمند سازند. پروفسور نوال ام. دیسی درباره خصیصه عامل تغییر برای رهبران تحول گرا چنین می گوید: « رهبران خودشان رابه عنوان یک عامل تغییر می بینند و به داشتن این خصیصه احساس راحتی می کنند. احساس راحتی برای رهبران در داشتن این خصیصه به علت ایجاد تغییرات ، نو آوری و اطمینان نسبت به آن تغییرات و مقابله با موا نع به وجود می آید.

7- شجاعت: پروفسورنوال ام دیسی در این باره می گوید: « رهبران تحول گرا شجاع اند چرا که ، آنها تمایل به داشتن معیار های روشن و قوی دارند هرچند که معیار ها مشهور نباشند » رهبران تحول گرا چون در صدد تغییرات هستند و برای ایجاد زمینه تغییرات بایستی یک سری معیار هایی را تبیین کنند که با معیار های جاری مغایرت دارد ، لذا انجام این عمل به شجاعت نیاز دارد هم چنین در چنین تغییر معیار ها ، دائمی ایجاد می شود که لازم است رهبر با شجاعت آنها را برطرف نماید.

8- اعتماد به مردم: یکی دیگر از ویژگی های مهم رهبران تحول گرا اعتقاد و اعتماد آنها به مردم است. چرا که رهبران بدو ن حمایت و همراهی مردم نمی توانند تغییرات مورد نظرشان را به وجود آورند اعتماد ، روحیه و تعهد پیروان را در جهت رسیدن به اهداف سازمان یا جامعه افزایش می دهد ، همچنین انگیزه فوق العاده در پیروان ایجاد می کنند که سبب افزایش تلاش در عملکرد آنها برای رسیدن به اهداف پیش بینی شده می گردد.

9- محرک ارزشی: این خصیصه موجب تحول افراد سازمان یا جامعه می شود ؛ بدین صورت که ، رهبران به یک سری اصول ارزشی پایبند هستند مانند آزادی ، عدالت و برابری که رمز خوشبختی جامعه در این سه نهفته است که در نتیجه با استفاده از این اصول فرا گیرند تحول را در سازمان یا جامعه به وجود می آورند.

10- به دنبال یادگیری مسائل روز و جدید: رهبران تحول گرا چون به دنبال ایجاد تحول و تغییرات هستند بنابراین ملزم به فراگیری اطلاعات جدید می باشند ؛ به ویژه عصر حاضر که آن را عمر انفجار اطلا عات می نامند. رهبران تحول گرا ایده ها و دانش ها را از منابع مختلف می گیرند و آنها را با هم تلفیق نموده و راههای جدیدی را برای ایجاد تغییرات و برخورد با موانع کشف می کنند.

11- قدرت نفوذ در آینده: یکی دیگر از ویژگی های رهبران تحول گرا است که نه تنها بیانگر نفوذشان در زمان حال می باشد بلکه به روی آینده هم تاثیر می گذارند. اصولا کسانی که داردای بصیرت هستند ، قدرت خارق العاده ای برای شکل دادن به آینده بدست می آورند.

12- درگیر با ابهامات و پیچیدگی ها: رهبران تحول گرا چون از ویژگی بصیرت و صفت خارق العاده برخورد دارند ، همیشه در سعی و تلاش هستند تا وضع موجود را تغییر داده و به سمت اصلاحات حرکت کنند ، بنابراین به طور طبیعی با یک سری ابهامات و پیچیدگی ها مواجه هستند که باید برای رفع آنها از تدابیر خاصی استفاده کنند تا بتوانند آن موانع را به راحتی پشت سر بگذارند (اولیو و باس  ، 1998). لازم به ذکر ات که رهبران تحول گرا از انجام بحث های محدود و متعصیانه دربارمشکلات و وظایف گروه خود داری می کنند.

13- فراهم آوردن فراگرد تحول با تمام توان و جدیت: رهبران تحول گرا چون داردای بصیرت هستند ، برای هدایت فراگرد تحول ، با تمام توان و جدیت و انرژی هر چه تمام تر ، زمینه مناسب را فراهم می کنند.

14- شخصیت اخلاقی و فضیلت: اگر رهبر از یک شخصیت اخلاقی بر خورددار باشد می تواند با تدبیر و اندیشه مبتنی بر اخلاق ، در طی دوره های طولانی  ، یشرفت مناسبی را در سازمان برای پیروان خویش به وجود آورد. یک تفکر اخلاقی به اضافه شخصیت اخلاقی ، در طول زمان می تواند خدمت قابل توجهی را به رهبر و پیروان آن رهبر ، ارائه نماید (رامینز ، 1377).


[1] -Gorden


برچسب ها: ویژگی رهبران تحول گرا ، Characteristics of transformational leaders ،
آخرین ویرایش: - -

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.