تبلیغات
مدیریـــت آموزشـــی - اهداف رهبری تحول گرا

اهداف رهبری تحول گرا

جمعه 1392/05/11 18:33نویسنده : رحیم کاوه

 

رهبران تحول گرا اهداف واقعی و چالش برانگیزی برای زیر دستان فراهم می آورند و نیرو وتوان آنها را مستقل می کنند تا بتوانند به آن آهداف دسترسی پیدا کنند (باس ، 1985). حسن هویت ، ارزشمندی و صلاحیت را در زیردستان در سطح فردی و گروهی آیجاد می کنند (باس ، 1985). معیار ها و ضوابطی را برای عملکرد کارکنان تعیین می کنند ، اما قضاوت انتقادی یا پرخاشگری نمی کنند (کانگر و کانن گو ، 1988). فرصت لازم را برای تجربه کردن کارکنان فراهم می کنند و برای موفقیت مورد تشویق قرار می دهند. احساس خود ارزشمندی ، خود بر انگیختگی ، صلاحیت ، استقلال ، انگیزش درونی ، تمایل به تلاش بیشتر و موفقیت را در زیر دستان تشویق می کنند. همه این موارد باعث می شود که میزان تعهد حرفه ای و نیز رضایت شغلی کارکنان افزایش پیدا کنند. علاوه بر آن رهبری تحول گرا علاقه به کار و تکلیف محوله را در کار کنان افزایش می دهد (علوی  ، 1386). در تبیین اهداف نظریه رهبری تحول گرا لیتوود(1992) به تحقیقات عملی و میدانی در آموزشگاه های مختلف پرداخته و نتایج آن ها را در طی مقاله ای به چاپ رسانده ، اهدافی که وی عنوان می کند عبارت اند از:

الف- ایجاد فرهنگ گرایش به تخصص و مهارت: این فرهنگ در سازمان موجب می شود تا اعضای سازمان به مشاهده فعالیت پرداخته و طرح های انتقادی خود را در جهت بهبود فعالیت های سازمان ارائه وبا همکاری و پذیرش مسئولیت در جهت رفع نواقص بکوشند. این امر موجب می شود که کارکنان در محیط کار به همکاری روی آورند و از انزوا طلبی بپرهیزند و در توسعه و پیشرفت سازمان شریک و سهیم باشند ، و اعتماد به نفس را در اعضای سازمان تقویت نمایند.

ب- تقویت اعضای سازمان در جهت پیشرفت سازمان: برای این که انگیزه را در انحصار سازمان بالا ببریم بایستی هدف ها را در افراد درونی کنیم چرا که درونی شدن هدف ها در افراد به رشد حرفه ای آن ها کمک می کند. درونی شدن هدف ها در بین اعضا سازمان نه تنها انگیزه افراد را بالا می برد بلکه استحکام و بقای سازمان را به علت وفاداری اعضا نسبت به سازمان  ، بیشتر می کنند. همچنین به رشد حرفه ای آنها کمک می کند. بنابر این دو فایده از این عمل حاصل می شود: یکی افزایش کیفیت محصولات و یا فعالیت ها ، دیگری ارضای روحیه شخص طلبی و احساس بالندگی در افراد.

ج- کمک به اعضا برای حل مشکلات سازمان: رهبری تحول گرا به خوبی می تواند محرک خوبی برای اعضای سازمان به ویژه افراد تازه کار باشد. رهبر تحول گرا به وسیله تمرین های اساسی به اعضای جدید در جهت انجام فعالیت ها کمک می نماید. رهبر تحول گرا بر این باور است که اعضای سازمان به منزله ی یک گروه هستند که می توانند با کار گروهی به پیشرفت هر چه بهتر سازمان کمک نمایند و بدین وسیله ، بهتر می تواند جواب گوی ارباب رجوع باشند تا اینکه بخواهند  ، فردی عمل کنند (لیتوود  ، 1992).

استراتژی های رهبری تحول گرا

در طی تحقیقاتی که ساگور ، لیتوود ، جانتزو پوپلین (نقل از لیتوود ، 1992) در بین سال های 1990 تا1992 انجام دادند ، استرا تژی دهگانه رهبری تحول گرا را اینگونه بیان نمودند: 1- اعضای سازمان نسبت اهداف آگاهی داشته و از بینش نو برخورددار باشند. 2- اعضای سازمان با جدیت فعالیت های سازمان را دنبال کنند و به تعهدات خارج سازمان توجه لازم را داشته باشند. 3- قدرت در سازمان با دادن مسئولیت به افراد بین اعضا سازمان ، تقسیم شود. 4- فعالیت های سازمان بایستی تفکیک شده و اعضا در جهت پیشرفت سازمان ، کمک نمایند. 5- ستاد رهبری بایستی در سازمان هابه نیاز ها و خواسته های اعضا توجه نماید ، 6- اعضای سازمان ایده های جدید خود را بیان کنند ، هم چنین درباره تحقیقاتشان بحث و تبادل نظر نمایند. 7-بین محیط کار و جامعه ارتباط لازم بر قرار باشد. 8- اعضای جدید از اهداف و فعالیت های آن سازمان مطلع شوند. 9- از اعضای سازمان بخواهند اگر ممکن است سعی کنند از بهترین ها باشند. 10- اعضای سازمان خود را مسئول سازمان بدانند ، نه فقط قسمتی یا کاری که بدان مشغول هستند.

با نگاهی به استراتژی های فوق الذکر نتایج زیر به دست می آید: 1- این نوع رهبری اهمیت به بینش و آگاهی اعضا می دهد و به این وسیله قدرت تفکر و خلاقیت را در اعضا پرورش می دهد ، که نتیجه آن عاید سازمان می گردد ، بدین صورت که وقتی اعضا از یک رشد فکری برخورد دار باشند ، کیفیت کار سازمان ها افزایش پیدا می کند. 2- اعضای سازمان در کارهایش جدیت و دقت عمل لازم را اعمال می کنند. 3- با تقسیم قدرت در سازمان از بروز روحیه استبداد گرانه سرپرستان جلوگیری می شود و هم چنین اعضا هم احساس شخصیت بیشتری ، می نمایند. 4- به وسیله تقسیم وظایف ، انجام کارها سرعت بیشتری به خود می گیرد که همین امر موجب کاهش هزینه در سازمان می گردد. 5- توجه به نیاز های اعضا موجب می شود نیاز های فیزیولوژیکی افراد ، ارضا شده ، و اعضا با خیال راحت به فعالیت خود در سازمان بپردازد. 6-جلب توجه مردم به اعضای سازمان موجب می شود که اعضای سازمان احساس کنند که در جامعه دارای منزلت اجتماعی اند و به شخصیت آنها احترام گذاشته می شود. 7- وقتی رهبر به اعضا اجازه بحث و تبادل نظر می دهد این کار دو نتیجه را در بر دارد ، یکی اینکه به نظر زیردستان توجه می شود و دیگر اینکه ایده های جدید زیردستان می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات عادی و ناگهانی سازمان باشد. در بیان استراتژی های رهبری تحول گرا ، تیچی و دیوانا(1990) ، در مطالعه ای به منظور بررسی فرآیندی ، که طی آن رهبران تحول گرا در سازمان ها تغییر وتحول ایجاد می کنند ، دریافتند که این رهبران در فرایند تحول ، سه مرحله را طی می کنند:1- تشخصیص نیاز به تغییر و متقائد ساختن افراد کلیدی سازمان ، نسبت به جدی بودن این نیاز. 2- درگیر ساختن افراد کلیدی ، در توسعه یک دیدگاه و چشم انداز الهام بخش از آینده سازان. 3- به جنبش درآوردن تعهد افراد نسبت به دیدگاه جدید(مرحمتی ، 1382).


برچسب ها: Transformational leadership goals ، اهداف رهبران تحول گرا ،
آخرین ویرایش: - -

 
دوشنبه 1393/01/11 18:54
سلام
با تشکر از مطالب مفیدتون.یه خواهشی دارم، اگر امکانش هست منبع مطالبی که در مورد رهبری تحول در سایت گذاشتید را برای من ارسال کنید. برای مقاله لازم دارم.
ممنون میشم اگر همکاری کنید
موفق و پیروز باشید
چهارشنبه 1392/06/20 17:13
مطلب عالی بود. مخصوصاً که چقدر بالشخصه واژه ی «استحاله» یا transformation را دوست دارم: هدف غایی حیات نیز چیزی جزء همین استحاله و تحول گرایی نیست...

همواره پایدار باشید و تابناک.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.